Datum objave: 2023-11-28

Autonomna vožnja: budućnost mobilnosti

Autonomna vožnja se odnosi na tehnologiju koja omogućava vozilima da se kreću samostalno i bez ljudske intervencije. Glavni cilj ovog tehničkog razvoja je smanjenje broja saobraćajnih nezgoda, optimizacija protoka saobraćaja i ukupna efikasnost mobilnosti.

Razvoj autonomnih vozila

Razvoj autonomne vožnje počeo je 1950-ih. U početku su istraženi automatski upravljač i tempomat, ali je implementacija bila ograničena. Osamdesetih godina prošlog stoljeća stvoreni su prvi prototipovi autonomnih vozila koja su mogla da se voze na posebnim probnim stazama.

Tokom 2010-ih, neka autonomna vozila su dobila odobrenja za probnu vožnju na javnim putevima. Tehnološke kompanije sprovele su opsežna testiranja kako bi dokazale pouzdanost i bezbjednost svojih autonomnih vozila. Bilo je uspjeha, ali je bilo i pojedinačnih incidenata.

Važno je naglasiti da je autonomna vožnja i dalje predmet intenzivnog istraživanja, razvoja i testiranja. Iako su neka autonomna vozila već na putevima, biće potrebno još neko vrijeme prije nego što budu široko rasprostranjena i potpuno integrisana u saobraćaj.

Bezbjednost ima najveći prioritet

Autonomna vozila su dizajnirana da zaštite ne samo putnike već i druge učesnike u saobraćaju. Da bi postigli ovaj cilj, opremljeni su raznim naprednim bezbjednosnim funkcijama:

  • Senzori i prepoznavanje okoline: Zahvaljujući sofisticiranim senzorima vozilo može da snimi svoje okruženje u realnom vremenu i identifikuje potencijalne opasnosti.
  • Obrada podataka: Informacije koje prikupljaju senzori analiziraju moćni računari u vozilu. Ovi računari direktno obrađuju podatke i u skladu sa tim donose odluke.
  • Vještačka inteligencija i mašinsko učenje: Ponašanje vozila je zasnovano na vještačkoj inteligenciji i mašinskom učenju. Ovo omogućava autonomnim vozilima da prepoznaju obrasce, da predviđaju i reaguju na odgovarajući način na situaciju.
  • Podaci karte i lokalizacija: Vozilo koristi podatke karte u kombinaciji sa GPS-om i drugim sistemima za pozicioniranje da bi odredilo svoju preciznu poziciju na putu. Ovo mu omogućava preciznu navigaciju i zadržavanje u traci.
  • Aktuatori: Mehaničke komponente, takozvani aktuatori, omogućavaju kontrolu vozila. Vi ste odgovorni za upravljanje, ubrzanje i kočenje.
  • Sigurnosni sistemi: Autonomna vozila su opremljena sigurnosnim sistemima koji mogu otkriti i ispraviti moguće greške u senzorima ili u kontrolnom sistemu.

Autonomno parkiranje

Jedan fascinantan aspekt autonomne vožnje je autonomno parkiranje. Zamislite da dođete do punog parkinga sa svojim vozilom, izađete i pustite automobil da uradi ostalo. Autonomno parkiranje omogućava vozilu da se samostalno kreće iz trake u parking mjesto i da izvrši parkiranje.

Savremeni sistemi za autonomni parking upravljaju parkiranjem na najužem prostoru, bilo paralelno duž ulice ili poprečno. Neki sistemi su čak u stanju da samostalno pronađu parking mjesto u višespratnim garažama ili na parkingu i automatski izvrše plaćanje i koriste dozvole za parkiranje.

Autonomna vožnja i autonomno parkiranje su bez sumnje pionirske tehnologije koje će revolucionisati mobilnost u budućnosti. Oni imaju potencijal da naše puteve učine bezbjednijim, a saobraćaj efikasnijim, poboljšavajući živote miliona ljudi.



*BySophie Gahr.